عید سعید فطر

امیرمؤمنان علی علیه السلام نیز از همین زاویه به عید فطر می‏نگرد و با اشاره به روز عید می‏فرماید: «انما هو عید لمن قبل الله صیامه وشکر قیامه وکل یوم لا یعصی الله فهو عید.  این عید کسی است که خدا روزه‏اش را پذیرفته و نماز او را ستوده است و هر روز که خدا نافرمانی نشود، آن روز عید است .»

بلی روز ترک گناه و فاصله گرفتن از زشتی‏ها و پلیدی‏ها و روز غلبه بر شیاطین، روز عید است . عید فطر روز بازگشت‏به فطرت است، این معنا رامی‏توان از لغت «عید فطر» هم فهمید، چرا که «عید» به معنای بازگشت و «فطر» به معنای «فطرت و طبیعت‏» است .
مسلمانان در این روز در اثر یک ماه ضیافت و مهمانی خداوند به صفای باطن دست‏یافته و در حقیقت، شخصیت واقعی خویش را بازیافته‏اند، آری، فطرت پاک انسان در طول سال در اثر غبارهای جهل و نادانی و غفلت‏به انواع گناهان و معصیت‏ها مبتلا شده و از حقیقت‏خود دور می‏شود و در نتیجه دچار خودفراموشی و خدا فراموشی می‏گردد . اما با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، انسان مسلمان در پرتو فضای معنوی آن ماه و تلاش‏های خویش به یک زندگی نوین دست می‏یابد، که می‏توان آن را «بازگشت‏به خویشتن‏» نامید .

در روز عید فطر گوئی یک مسلمان از نو متولد می‏شود، چرا که طبق گفتار امیرمؤمنان علیه السلام، روزه‏داران در شب عید فطر از تمام آلودگی‏ها و پلیدی‏ها پاک شده‏اند و کمترین پاداش خود را که پاکی وپاکیزگی است دریافت نموده‏اند.

ازفضیلت های شب و روز عید فطر، قرائت دعاهای ختم قرآن، وداع ماه مبارک رمضان، دعایابوحمزه، شب زنده‌داری و انجام اعمال ویژة شب عید فطر است. روزه‌داران پس از یک ماهعبادت خدا، بعد ازطلوع آفتاب با تناول خرما افطار کرده و با دادن زکات فطره، که آنرا شرط قبولی روزه خود می‌دانند، برای اقامة نمازمخصوص عید سعید فطر در مساجد آمادهمی‌شوند، و با گفتن جملة اسعدالله ایامکم، این عید مبارک و خجسته را به همدیگرتبریک می‌گویند. از جمله مناسبت‌های ویژة این روز سعید، تعیین قرارهای عقد و عروسیو انجام اعمال نیک است .
دراین روز، روزه‌داران که یک ماه را در ضیافت خدا بسربرده‌اند، در مراسم باشکوه نماز عید شرکت کرده و پذیرش طاعت‌ها و عبادتهایشان را ازخداوند متعال خواستار می‌شوند و زکوة و فطریه خود را ادا می‌کنند.

/ 0 نظر / 8 بازدید