ذکر اسرارآمیز صلوات

ذکر اسرارآمیز صلوات(قسمت اوّل)

صلوات و حیوانات(2)

زنبور

روزی رسول خدا(ص) در نخلستانی نشسته بودند و حضرت علی(ع) نیز در خدمت ایشان حضور داشتند ناگاه زنبور عسلی نزد آن حضرت نزد آن حضرت آمد و شروع به چرخش دور پیامبر اکرم(ص) نمود در این حال حضرت رسول(ص) به مولای متقیان فرمودند: یا علی این زنبور قصد دارد ما را ضیافت دهد و می گوید که مقداری عسل در فلان محل قرار داده ام، امیر المومنین(ع) بفرستید تا آن را بیاورد. لذا حضرت علی(ع) رفتند و آن سل را یافته و در مجلس حاضر نمودند.

رسول خدا(ص) از زنبور پرسیدند: غذای شما که شکوفه تلخ است به چه سبب آن شکوفه به عسل شیرین مبّدل می گردد؟ زنبور عرض کرد: یا رسول الله این شیرینی از برکت وجود شماست چون هر وقت که مقداری شکوفه بر می داریم بلافاصله الهامی می شود که سه نوبت بر شما صلوات بفریستیم و از برکت فرستادن صلوات شکوفه تلخ تبدیل به عسل شیرین می شود.

ماهی

مردی یک ماهی از بازار خرید و به خانه آورد آن مرد برای پختن ماهی آتش افروخت و از همسرش خواست که آن را بپزد آن زن ماهی را بر روی اجاق قرار داد ولی هر قدر بر آتش اجاق افزود و یا صبر کرد خبری از پخته شدن حاصل نشد و آتش اصلا به ماهی اثر نکرد و ذره ای از آن نپخت. مرد و زن هر دو متعجّب شده و در حیرت فرو رفتند، سپس آن مرد ماهی را برداشت و به خدمت پیامبر اکرم(ص) مشرف شده، وقتی که او قضیه را خدمت حضرت عرض کرد، پیامبر اکرم(ص) به ماهی خطاب فرمودند سبب اینکه آتش در تو اثر نمی گذارد چیست؟ آن ماهی به اذن خدای قادر و توانا و از معجزه حضرت رسول(ص) به تکلم آمد و گفت: یا رسول الله(ص) از برکت وجود شما و خاندان شما است که آتش مرا نمی سوزاند زیرا که من در فلان دریا شنا می کردم که روزی شتی بزرگی از آن دریا می گذشت و شخصی از مسافرین آن کشتی بر شما و عترت شما صلوات می فرستاد من نیز با شنیدن صدای او صلوات فرستادم و در آن حال ندایی از هاتف غیبی رسید که ای ماهی جسد تو بر آتش حرام شد.

 

/ 0 نظر / 10 بازدید