بعثت (3)

ویژه نامه بعثت پیامبر اکرم (ص) (2)

 

پیامهایی از بعثت (2)

 

****نخستین ایمان آورده‏ها

در میان زنان، خدیجه اولین زنی بود که به پیامبر(ص) ایمان آورد،علی(ع) نخستین مردی بود که به پیامبر گروید. امام علی(ع) در این باره می‏فرماید: «در آن زمان، اسلام در خانه‏ای نیامده بود، مگر خانه رسول خدا(ص) و خدیجه، و من سومایشان بودم. نور وحی و رسالت را می‏دیدم، بوی نبوّت را استشمام می‏کردم.

***نماز جماعت سه نفره

گروه بسیاری از تاریخ نویسان، از عفیف کندی نقل کرده‏اند که گفتهاست: در زمان جاهلیت، روزی در مکه مهمان عباس بن عبدالمطلب بودم. ناگاه مردی رادیدم که آمد و در برابر کعبه ایستاد. پس از آن پسری آمد و در سمت راستش ایستاد. بعدهم زنی آمد، و در پشت سر آنها ایستاد. آنگاه دیدم که این پسر و این زن، به شیوه آنمرد، و به همراه او به رکوع و سجود می‏روند. این کار نامعمول، مرا به تعجب وا داشتو با کنجکاوی از عباس در این‏باره توضیح خواستم. وی گفت: آن مرد، محمد بن عبداللّهاست. آن پسر، برادرزاده او، و آن زن همسرش می‏باشد. و من آرزو کردم که ای کاشچهارمین نفر آنها می‏بودم.

**پیامبر(ص) و کمک در خانه

پیامبر در امور مربوط به خانه نیز یار و همراه همسر خود بود؛ بهطوری که در نظافت خانه و پختن غذا به همسر خود کمک می‏نمود؛ کارهای شخصی خود را بهتنهایی انجام می‏داد.

*پیامبر (ص) و مسواک زدن

رسول خدا(ص) اهمیت زیادی به مسواک می‏داد. دندانهایش پیوسته برّاق وسفید بود و دیگران را نیز به مسواک زدن سفارش می‏کرد. هرگاه می‏خوابید، مسواک رابالای سر خود می‏گذاشت. پیش از خواب مسواک می‏زد، وقتی از خواب بیدار می‏شد مسواکمی‏زد. از آن حضرت روایت شده است: آن قدر به مسواک فرمان داده شدم که ترسیدم بر منواجب شود. چنان که نسبت به امت خویش نیز فرموده است: اگر بر امّتم سخت نبود آنان راامر می‏کردم که با هر نماز، مسواک نمایند.

برگرفته از سایت مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن

 

 

 

 

/ 0 نظر / 34 بازدید